نحوه صحیح یادداشت برداری چگونه است؟

نحوه صحیح یادداشت برداری چگونه است؟

آیا هرگز به این موضوع فکر کرده اید که نحوه صحیح یادداشت برداری به چه صورت است؟ ما کتاب‌های زیادی خوانده‌ایم، شاید به اندازه موهایمان، شاید در دوره‌های مختلف در مناطق مختلف ثبت‌نام کرده‌ایم، دوره‌های زیادی با معلمان مشهور زیادی در سطح منطقه‌ای ثبت نام کرده‌ایم، با توجه به دوره های آنلاین، ثبت نام و یادگیری و آموزش افزایش یافته است.

اما یک سوال; چه مقدار از هر دوره را به یاد می آوریم و در زندگی خود از آنها استفاده می کنیم؟ چند درصد از دانش خود را استفاده می کنیم؟ محتوا در ذهن ما چقدر است؟ 

دانلود نرم افزار یادداشت برداری

آموزش نحوه صحیح یادداشت برداری

همانطور که می دانید، شرکت در کلاس یا مطالعه، یا شرکت در سمینار، یا هر چیز دیگری حتی اگر بهترین معلمان جهان به ما آموزش دهند، هیچ نتیجه ای نخواهد داشت. تا زمانی که محتوای هر یک را به زندگی روزمره خود بیافزاییم و آنها را به سطح عملکرد بیاوریم. بنابراین می توان گفت مهمترین نکته در فرآیند یادگیری یادداشت برداری محتوای مفید و مرتبط است، اما چگونه؟

نکته مهم این است که محتوا موقتی است و برای مدت طولانی در ذهن ما باقی نمی ماند. بعد از 24 ساعت مطالعه یک موضوع، فقط ده درصد مطالب در ذهن ما می ماند و بقیه را فراموش می کنیم. بهترین راه حل این است که نکات مرتبط و مهم را یادداشت کنید.

مطالب مرتبط: برنامه کاری هفتگی چیست؟

 
آموزش نحوه صحیح یادداشت برداری
آموزش نحوه صحیح یادداشت برداری

چگونه محتوا را در حافظه بلندمدت خود ذخیره کنیم؟

همانطور که در بالا گفتم ما هر روز پول زیادی را برای آموزش خرج می کنیم اما در زمینه تحصیلی و کاری نمی توانیم آنطور که باید به نتیجه برسیم، به نظر شما دلیل آن چیست؟

دلیلش مطالعه نکردن یا فراموش کردن آموخته هایمان است. وقتی می‌توانیم بگوییم موضوعی را یاد گرفته‌ایم که بتوانیم از آن در زندگی استفاده کنیم، مثلاً بگوییم من کلاس شیرینی پزی رفتم، تا زمانی که فقط آن را بلد باشم، اینطور نیست.

اما زمانی که از چیزهایی که در کلاس شیرینی پزی یاد گرفتم برای پختن یا درست کردن شیرینی استفاده کنم و از دانش خود برای تهیه کیک و شیرینی استفاده می کنم، می توانم بگویم که شیرینی پزی یاد گرفته ام. اما چگونه آموزش هایی را که دیده ایم به یاد بیاوریم؟ یادداشت برداری صحیح، بهترین روش برای به خاطر سپردن اطلاعات می باشد.

اما ما اغلب چیزهای مهم را فراموش می کنیم. محتوای حافظه کوتاه مدت ما بیش از چند ساعت طول می کشد و پس از 24 ساعت یادگیری، محتوای کمتری در ذهنمان باقی می ماند. ما باید سعی کنیم این را با استفاده از یادداشت برداری مناسب به خاطر بسپاریم.

دانلود نرم افزار یادداشت برداری

بازه‌های مروری صحیح را می‌توانیم از فرمول دو به توان n به دست آوریم. که n همان تعداد از صفر به بعد هستند. مثلا اولین بازه مروری بیست و چهار ساعت پس از یادگیری، دومین بازه مروری چهار روز بعد، سومین بازه مروری هشت روز بعد و همین جوری الی آخر است.

اما نکته دیگر این است که زمان در جامعه امروزی امری بسیار مهم است که همه برای آن ارزش زیادی قائل هستند پس باید از آن نهایت استفاده را ببرید. برای اینکه وقت زیادی برای این موضوع صرف نکنیم باید آن را به صورت خلاصه مطالعه کنیم. برای این کار باید نحوه یادداشت برداری صحیح را به درستی بلد باشیم. 

آموزش اصول یادداشت برداری صحیح و موفق
آموزش اصول یادداشت برداری صحیح و موفق

چیزهایی که یاد گرفتیم چقدر برای ما مفید هستند؟

چیزهایی که به هر نحوی یاد می گیریم، خواه از طریق مطالعه، کلاس یا هر چیز دیگری باشد، اگر آنها را در زندگی خود به کار ببریم، مؤثر خواهند بود. برای اینکه در هر بار مرور، زمان زیادی را به این موضوع اختصاص ندهیم باید مطالب را به صورت خلاصه بخوانیم. برای اینکار باید نحوه یادداشت برداری صحیح را بدانیم.

نحوه یادداشت برداری صحیح چگونه است؟

برای خلاصه‌نویسی و یادداشت‌برداری صحیح، باید همیشه هنگام مطالعه یا تماشای یک کلیپ آموزشی یا ویدیویی در کلاس، یک برگه کاغذ همراه خود داشته باشیم و مطالبی را که برای ما جدید یا مهم است یا فکر می‌کنیم باید بدانیم، یا در زندگی به آن نیاز پیدا می کنیم و یا اگر داشته باشیم زندگی بهتری خواهیم داشت را یادداشت کنیم.

مهم ترین نکته در نوشتن محتوا این است که بدانید باید محتوایی را بنویسید که حتما اجرا و استفاده کنید و از محتوایی استفاده نکنید که می دانید هرگز به آن نیاز نخواهید داشت.

دانلود نرم افزار یادداشت برداری

شما باید مطالبی را که نوشته اید در فواصل بازبینی مناسب بخوانید تا وارد حافظه بلند مدت شما شود. نکته مهم بعدی این است که باید سعی کنید آموخته ها و آنچه را که در ذهن دارید در زندگی روزمره خود پیاده سازی کنید.

به عنوان مثال، اگر قانون بیست و بیست را یاد گرفته اید، باید هر روز صبح از خواب بیدار شوید، بیست دقیقه پیاده روی و ورزش کنید، بیست دقیقه شکرگزار باشید و بیست دقیقه از وقت خود را صرف انجام یک کار مهم کنید. وقتی این کار را انجام می دهید، به این معنی است که نحوه صحیح یادداشت برداری را یاد گرفته اید و آن را نیز تمرین کرده اید.

نحوه یادداشت برداری صحیح چگونه است؟
نحوه یادداشت برداری صحیح چگونه است؟

چگونه یادداشت ها را گم نکنیم؟

برای اینکه بتوانید یادداشت ها را مرتبط و بر اساس تاریخ و زمان و یا اسم نامگذاری کنید و هر وقت خواستید آن ها را در کمتر از چند ثانیه پیدا کنید بهترین راه نوشتن یادداشت در دفترچه یادداشت هوشمند است. پیشنهاد ما برای ساماندهی یادداشت های شما استفاده از نرم افزار یادداشت برداری چالاک است.

این برنامه که روی کامپیوتر نصب می شود و با همه ویندوزها سازگاری دارد. با استفاده از این برنامه می توانید یادداشت ها را در کمترین زمان پیدا کنید زیرا از قابلیت سرچ برخوردار می باشد.

دانلود نرم افزار یادداشت برداری

حتی می توانید از یادداشت های خود کپی بگیرید و وارد برنامه کنید این برنامه امکانات زیادی دارد یکی دیگر از امکانات این برنامه یادآوری آن است که می توانید یادآوری برای کارهای خود تنظیم  و سازماندهی کنید.

یادداشت برداری صحیح
یادداشت برداری صحیح

نحوه صحیح یادداشت برداری به کمک نرم افزار یادداشت برداری چگونه است؟

 

یادداشت برداری با استفاده از نرم افزار یک روش مؤثر و کارآمد برای ثبت و سازماندهی اطلاعات است. در زیر چند مرحله را برای یادداشت برداری به کمک نرم افزار یادداشت برداری شرح می‌دهم:

  • انتخاب نرم افزار یادداشت برداری: ابتدا نرم افزار یادداشت برداری مناسب را انتخاب کنید. ممکن است از برنامه‌های متنوعی مانند چالاک آپ استفاده کنید. این نرم افزارها ویژگی‌های مختلفی دارند، بنابراین با مطالعه و آزمایش برنامه‌ها، نرم افزاری را که به نیازهای شما بیشترین تطبیق را دارد، انتخاب کنید.
  • سازماندهی ساختاری: قبل از شروع به یادداشت برداری، یک ساختار سازماندهی برای یادداشت‌هایتان تعیین کنید. این می‌تواند شامل دسته‌بندی‌ها، فهرست‌ها، برچسب‌ها و دسته‌بندی‌های دیگر باشد. با ایجاد ساختار سازماندهی مناسب، به راحتی می‌توانید به یادداشت‌های خود دسترسی داشته باشید و آن‌ها را به خوبی مدیریت کنید.
  • استفاده از عناوین و زیرعناوین: برای یادداشت برداری مؤثر، از عناوین و زیرعناوین استفاده کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا مطالب را به صورت سازمان‌یافته‌تری نوشته و پیدا کنید. با استفاده از فرمت سازی متن در نرم افزار یادداشت برداری، می‌توانید عناوین را بزرگتر، برجسته‌تر یا رنگی تر نمایید تا آن‌ها را به خوبی مشخص کنید.
  • استفاده از لیست‌ها و نمادها: برای سازماندهی و برجسته کردن اطلاعات، از لیست‌ها و نمادها استفاده کنید. می‌توانید لیست‌های نقطه‌ای یا شماره‌دار بسازید و موارد را به ترتیب مشخص کنید. همچنین، با استفاده از نمادها و علائم ویژه مانند نشانه‌گذاری، برجسته کردن و نمایش اهمیت موارد مختلف را می‌توانید.
  • اضافه کردن فایل‌ها و لینک‌ها: اگر برای یادداشت خود نیاز به اضافه کردن فایل‌ها (مانند تصاویر، فایل‌های صوتی یا فایل‌های مستندات) یا لینک‌ها دارید، نرم افزار یادداشت برداری به شما این امکان را می‌دهد. می‌توانید فایل‌ها را به یادداشت خود ضمیمه کنید یا لینک‌های مرتبط را درج کنید تا به راحتی به منابع و اطلاعات بیشتر دسترسی داشته باشید.
  • همگام سازی و دسترسی چندگانه: اگر از چندین دستگاه یا پلتفرم مختلف برای یادداشت برداری استفاده می‌کنید، اطمینان حاصل کنید که نرم افزار یادداشت برداری شما قابلیت همگام سازی دارد. این به شما اجازه می‌دهد تا بتوانید به یادداشت‌های خود از هر جایی و با هر دستگاه دسترسی داشته باشید.
  • پشتیبان‌گیری و امنیت: حتماً از امکانات پشتیبان‌گیری نرم افزار یادداشت برداری خود استفاده کنید تا از از دست رفت اطلاعات جلوگیری کنید. همچنین، به امنیت اطلاعات خود توجه کنید و مطمئن شوید که نرم افزار یادداشت برداری شما از رمزنگاری و امکانات مربوط به حفاظت از حریم خصوصی پشتیبانی می‌کند.
  • استفاده از قابلیت‌های پیشرفته: بسیاری از نرم افزارهای یادداشت برداری دارای قابلیت‌های پیشرفته‌ای هستند که می‌توانید از آنها بهره‌برداری کنید. برخی از این قابلیت‌ها شامل جستجوی پیشرفته، توسعه‌پذیری با افزونه‌ها، اشتراک گذاری یادداشت‌ها با دیگران و همکاری در زمان واقعی است. با مطالعه و آشنایی با قابلیت‌های نرم افزار، می‌توانید بهره‌وری و کارایی خود را افزایش دهید.
  • نظم و پیگیری: برای بهره‌برداری بهتر از یادداشت‌های خود، نظم و پیگیری لازم است. مرتباً وقتی لازم باشد، یادداشت‌هایتان را مرور کنید، آنها را به روزرسانی کنید و موارد جدید را به آنها اضافه کنید. همچنین، ترتیب‌بندی یا دسته‌بندی یادداشت‌ها را بازبینی کنید تا همواره به سادگی به اطلاعات مورد نیاز دسترسی داشته باشید.

در نهایت، تکنیک‌ها و روش‌های یادداشت برداری با استفاده از نرم افزارهای یادداشت برداری ممکن است بسته به نیازها و سبک شخصی شما متفاوت باشند.

کلام آخر…

چگونه مطالب را در حافظه بلند مدت خود بسپاریم؟ چگونه مطالبی که یاد گرفته‌ایم برایمان کارایی پیدا می‌کنند؟ نحوه صحیح یادداشت برداری چگونه است؟ هیچ چیز به اندازه یادگیری و به کارگیری مهارت‌های گوناگون اهمیت ندارد.  هدف ما یادگیری شما و استفاده از مطالبی است که به ذهنتان سپرده‌اید. 

اگر به دنبال راهکاری برای یادداشت برداری صحیح و دست یابی سریع به این یادداشت ها هستید نرم افزار مدیریت کارهای روزانه چالاک بهترین گزینه می باشد که می تواند در این زمینه شما را یاری دهد. این نرم افزار دارای بخش های متفاوتی از جمله برنامه ریزی، یادآوری، دفترچه یادداشت، یادداشت های روزانه و… برا ی مدیریت کردن کارها می باشد. 

دانلود نرم افزار یادداشت برداری

شما با استفاده از بخش های دفترچه یادداشت و یادداشت های روزانه می توانید مطالب ضروری و نکات درسی خود را یادداشت کرده و بعدها تنها با یک سرچ کوچک آنها را پیدا کرده و استفاده کنید.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *