هدف گذاری اسمارت SMART چیست؟

هدف گذاری اسمارت (SMART )چیست؟

تمرکز بر اهداف در تعریف «موفقیت» بسیار مهم است، اما در کنار آن باید میزان پیشرفت و تلاش خود را  نیز بسنجید. در این مقاله، مفهوم هدف گذاری اسمارت SMART را مورد بحث قرار می دهیم و توضیح می دهیم که چرا تعیین اهداف SMART ممکن است برای جلوگیری از اشتباهات کارساز نباشد.

احتمالاً با مفهوم اهداف SMART آشنا هستید. روش SMART روشی برای تعیین اهداف است. اهداف SMART باید مشخص، قابل اندازه گیری، قابل دستیابی، واقع بینانه و بلند مدت باشند. هدف گذاری به روش اسمارت می تواند برای اهداف فردی و سازمانی مورد استفاده قرار گیرد.

مطالب مرتبط: تکنیک های هدف گذاری

هدف گذاری اسمارت چیست؟

هدف گذاری SMART یکی از محبوب ترین و موثرترین روش ها برای ایجاد اهداف واقعی و قابل دستیابی است. کلمه اسمارت SMART یک کلمه انگلیسی به معنای باهوش یا همان هوشمندانه است و منظور از هدفگذاری اسمارتSMART همان هدفگذاری هوشمند است که نشان دهنده یک هدف گذاری موثر است.

دانلود برنامه هدف گذاری

یک هدف SMART باید دارای پنج ویژگی مشخص، قابل اندازه گیری، قابل دستیابی، مرتبط و بلند مدت باشد. برای بهتر به خاطر سپردن این ویژگی ها کلمه اسمارت را با کلمات زیر نشانه گذاری می کنیم.
اهداف اسمارت از حروف (S: Specific، M: Measurable، A: Achievable، R: Relevant, T: Time Limited) تشکیل شده است.

کلمه SMART سرواژه ی پنج کلمه ی اساسی در بحث هدف گذاری ست.یعنی

هدف گذاری اسمارت (Smart) حرف اول : Specific (مشخص)

هدف گذاری اسمارت (sMart) حرف دوم : Measurable (قابل اندازه گیری)

هدف گذاری اسمارت (smArt) حرف سوم : Achievable (قابل دست یابی)

هدف گذاری اسمارت (smaRt) حرف چهارم :Relevant (مرتبط بودن)،

هدف گذاری اسمارت (smarT) حرف پنجم :Timely (زمان بندی)

هدف گذاری به روش اسمارت
هدف گذاری به روش اسمارت

برای نوشتن یک هدف هوشمند، توجه به هر یک از پنج عامل ذکر شده ضروری است. با انجام این کار، یک هدف قابل اندازه گیری ایجاد می کنید. هدفی که نشان دهنده کاری است که می توان انجام داد. این باعث از بین رفتن سردرگمی و حدس و گمان می شود. از طرفی با صرف زمان مشخص، ادامه مسیر موفقیت آسانتر می شود.

9مراحله بسیار مهم برای دستیابی سریع به اهداف اسمارت یا هوشمند

اگر می خواهید در زندگی پیشرفت کنید و به اهداف خود برسید، باید صبور بودن را به خودتان بیاموزید. شما باید صبور باشید و برای خود یک برنامه کامل آماده کنید. در این مقاله 9 مرحله بسیار مهم برای دستیابی سریع به اهداف را با استفاده از روش هدف گذاری هوشمند (smart) را توضیح می دهیم.

دانلود برنامه هدف گذاری

1. کاری را انجام دهید که دوست دارید و به آن اعتقاد دارید

این گزینه اولین مورد در لیست ما است. در زمینه ای که واقعاً به آن علاقه دارید فعال باشید. اگر دلیل آن را بپرسید، به شما می گویم که اگر می خواهید در مسیری بدون توقف حرکت کنید، به یک انگیزه عالی و قوی نیاز دارید. چه می خواهید و چه کسی هستید.

اگر نمی دانید به چه چیزی علاقه دارید، باید به دنبال آن بگردید، زیرا انجام کاری که دوست دارید به شما انگیزه می دهد، اما وقتی کاری را انجام می دهید که ربطی به اشتیاق شما ندارد، ممکن است در ابتدا به خوبی انجام دهید، اما در ادامه دل سرد می شوید و علاقه تان را از دست می دهید و به اهدافتان اهمیت نمی دهید. این یکی از دلایل اصلی عدم تمرکز بیشتر افراد هنگام تعیین اهداف است. 

9 مرحله بسیار مهم برای دستیابی سریع به اهداف
9 مرحله بسیار مهم برای دستیابی سریع به اهداف

2. در زمینه هدف گذاری اسمارت، واقع بین باشید

بیایید واقع بین باشیم این خوب است که ما به دنبال دستاوردهای بزرگ باشیم. در واقع، اگر برای خود هدفی داشته باشید و فکر کنید می توانید به آن برسید، هیچ چیز غیرممکن نیست. آنچه من می گویم این است که وقتی چیزهای زیادی در زندگی شما وجود دارد که باید انجام دهید، وقت خود را صرف اهداف دست نیافتنی نکنید.

3. اهداف خود را بنویسید

ممکن است برای شما عجیب باشد، اما اهداف نوشته شده می توانند قدرتمندتر از اهداف گفتاری باشند. اهداف خود را از ذهن خود خارج کنید و آنها را در یک دفترچه تمیز و مرتب یادداشت کنید.

نوشتن اهداف، ضمیر ناخودآگاه را وادار می کند تا تعهداتی را که برای رسیدن به اهداف خود پذیرفته اید، بپذیرد. یکی از ترفندهای هدف گذاری هوشمندانه این است که اهداف خود را نه فقط یک بار، بلکه هر روز صبح یادداشت کنید تا بتوانید در طول روز روی اهداف خود متمرکز بمانید. 

4. قدم های کوچک بردارید و برای رسیدن به آن هدف اقدام کنید

اهداف بزرگ خود را به قسمت های کوچکتر تقسیم کنید. بسیاری از مردم از کار یا کارهای بزرگ می ترسند که باعث واکنش های منفی و به تعویق انداختن کار می شود. و اکنون، اگر برنامه ای دارید که در آن وظایف را به مراحل کوچک تقسیم می کنید، می توانید مطمئن باشید که مدیریت این هدف آسان خواهد بود.

هدف گذاری اسمارت چیست؟ 9 قدم رسیدن به هدف
هدف گذاری اسمارت چیست؟ 9 قدم رسیدن به هدف

5. مهارت های خود را توسعه دهید

هر هدفی مستلزم یادگیری مهارت های جدید است یا به نوعی باید تغییر یا رشد کنید تا به اهداف خود برسید. خودت بنشین و هدفت را مشخص کن. خوب، اکنون که اهداف خود را می شناسید، ببینید برای رسیدن به آن اهداف چه مهارت هایی را باید توسعه دهید یا یاد بگیرید.

به جرات می توان گفت که یکی از بهترین کارهایی که می توانیم برای پیشرفت و رشد شخصی خود انجام دهیم این است که روی خودمان سرمایه گذاری کنیم تا چیزهای جدیدی را یاد بگیریم که مورد علاقه ماست.

6. اولین قدم را بعد از تعیین اهداف هوشمندانه بردارید

وقتی که به روش هدف گذاری smart برای خودتون هدف تعیین کردید باید یک نکته خیلی مهم را هم در نظر داشته باشید و آن هم این است که هیچ وقت کار را به تعویق نیندازید، درست همون لحظه ای که نیاز به اقدامه باید کارو انجام دهید.

 پشت گوش انداختن خیلی چیز خطرناکیه و هر لحظه شما را از رسیدن به اهدافتون دورتر می کند. هیچوقت منتظر زمان مناسب نباشید این لحظه همان لحظه مناسب است از همین آلان و همین جا شروع کنید. هر وقت شما یک قدم برمی دارید تا به هدفتان برسید جهان هزاران قدم برای شما برمی دارد و در رسیدن به خواسته اتان شما را یاری می کند.

به هر حال تنبلی و … را از خود دور کنید و قدم اول را بردارید. خاصیت ایده یا همون هدف اینه که وقتی شما شروع به حرکت میکنید خودش را کامل میکند اما تا وقتی که دست رو دست بگذارید و منتظر لحظه یا تایم مناسب باشید مطمئن باشید اتفاق خاصی براتون نمی افتد.
این دقیقاً تفاوت افراد موفق با افراد عادی است. افراد موفق وقتی هدفی دارند سریع عمل می کنند و به تدریج تفکر خود را پیش می برند و تبدیل به یک فرد موفق می شوند، یعنی فرصت ها را روی هوا می قاپند و برایشان مهم نیست که شرایط چیست و مردم چی میگویند.

7. راه را ادامه دهید تا به هدف برسید

بیایید منطقی باشیم بعید است که مسیر رسیدن به هدف شما مسیری هموار، مستقیم و آسان باشد. البته من نمی گویم چنین چیزی غیرممکن است، اما وقتی شما کاری را که به آن علاقه دارید انتخاب می کنید این سختی ها را تنها به عنوان یک چالش می بیند و یکی پس از دیگری پشت سر می گذارید.

پس حالا که فهمیدیم مسیر رسیدن به هدف سختی های خودش را داره ازتون میخوام با رسیدن به اولین موانع و مشکلات سریع جا نزنید.

نتیجه نهایی خود را همیشه جلوی چشمان خود نگه دارید، اگر به این هدف برسید چه خیری نصیبتان می شود. این به شما کمک می کند تا اشتیاق خود را حفظ کنید.

همه چیز به طرز فکر و نگرش ما بستگی دارد. بسیاری از ایده هایی که اکنون در جهان شکل می گیرند و زندگی ما را آسان می کنند، همگی ناشی از مشکلاتی هستند که در نگاه اول مانند فاجعه به نظر می رسند.

سعی کنید زمانی که مشکلی دارید به خود بگویید: چگونه می توانم از این فرصت استفاده کنم؟ زیرا هر مشکلی اگر منطقی به آن نگاه کنیم فرصتی واقعی برای رشد و پیشرفت ماست.

8. موفقیت را تجسم کنید

یکی از قوی ترین راه ها برای رسیدن به اهدافمان تجسم آنهاست و البته باید با ایمان خالص این کار را انجام دهید. این روش تا به حال به افراد زیادی کمک کرده تا به اهداف خود برسند و ورزشکاران زیادی این کار را انجام می دهند، بنابراین ما می توانیم از این روش برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنیم.

برای این کار فقط باید خودتان را در حال انجام کاری که دوست دارید ببینید یا فکر کنید که به هدفتان رسیده اید، حالا ببینید اگر به این هدف برسید چه احساسی دارید. این احساس را در درون خود نگه دارید تا نتایج را در زندگی خود ببینید.

در زمینه هدف گذاری اسمارت، موفقیت را تجسم کنید
در زمینه هدف گذاری اسمارت، موفقیت را تجسم کنید

9. به خود پاداش دهید

هدف گذاری هوشمندانه می گوید برای موفقیتی که به دست می آورید به خود پاداش دهید. بنشینید و به دستاوردهای خود نگاه کنید و به خود افتخار کنید و از آن لذت ببرید.

این کار خوبی است، به خصوص اعتماد به نفسی که در شما ایجاد می کند، مسیر رسیدن به هدف بعدی را آسان و آسان تر می کند. و برای رشد بیشتر در زندگی، وقتی قدر موفقیت خود را می دانید، هدف بعدی خود را تعیین کنید، اما سعی کنید آن را بزرگتر و قوی تر از هدف قبلی خود کنید. 

دانلود برنامه هدف گذاری

نتیجه:

هدف گذاری آسان است، اما ادامه مسیر موفقیت تا رسیدن به هدف برای همه آسان نیست. به طور کلی، اگر می خواهید موفق باشید و به اهداف خود برسید، باید نظم و انضباط و برنامه های مشخصی در زندگی خود داشته باشید.

در این مقاله در مورد تعیین اهداف اسمارت smart و 9 مرحله هدف گذاری اسمارت را که به ما کمک می کند به اهداف خود برسیم، بررسی کردیم. اگر راه‌های دیگری یا راه‌های بهتری را می‌شناسید که فکر می‌کنید می‌تواند به ما در رسیدن به اهدافمان کمک کند و زندگی بهتری برایمان ایجاد کند، یا اگر برنامه ای را که امتحان کرده‌اید و برای شما مفید بوده است در قسمت نظرات برای ما بنویسید تا همه بتوانند از آن استفاده کنند.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *