بهترین روش مطالعه در دنیا

بهترین روش مطالعه در دنیا

چگونه درس ها و کتاب های خود را به درستی بخوانیم؟ چندین عامل افزایش یادگیری در روش مطالعه بسیار مهم هستند. شروع به خواندن کتاب بدون مقدمه راهی کاملاً اشتباه است. با انجام کارهای کوچک می توانیم بهره وری مطالعه خود را افزایش دهیم و از خواندن نهایت لذت را ببریم.
روش صحیح و اصولی مطالعه باعث می شود که:

 • میزان خستگی در مطالعه تا حد زیادی کاهش یابد.
 • از خواندن لذت ببرید.
 • ماندگاری اطلاعات در ذهن افزایش یابد.
 • کتاب ها را با سرعت و کیفیت بیشتری تمام کنیم و کمتر فراموش کنیم.

مطالب مرتبط: بهترین برنامه ریزی روزانه 

اما چرا یادگیری و مطالعه مهم است؟

همه ما می دانیم که کتاب می تواند زندگی ما را تغییر دهد. بنابراین روش صحیح مطالعه بسیار مهم است. شخصی به نام تام کرلی تحقیقات بسیار جالبی انجام داده است. او تحقیقات خود را روی 200 نفر از موفق ترین افراد جهان که بسیار ثروتمند بودند انجام داد.

86 درصد از این افراد روزی یک ساعت کتاب می خوانند. کتاب باعث می شود در جنبه های مختلف زندگی رشد کنیم. برای زندگی بهتر باید سعی کنیم عادت کتابخوانی را در سبک زندگی خود پیاده کنیم. همچنین باید روش مطالعه موثری داشته باشیم تا از مطالعه کتاب بیشترین بهره را ببریم.

بهترین روش مطالعه کتاب
بهترین روش مطالعه کتاب

بهترین روش تحصیل در دنیا

راه های خوبی برای مطالعه وجود دارد. اما روش مطالعه کتاب برای بهترین دانشگاه های دنیا اهمیت بیشتری دارد. آنها سعی می کنند بهترین روش های یادگیری را برای دانش آموزان خود بیابند. بنابراین تحقیقات زیادی در این راستا انجام شده است. من قصد دارم شما را با بهترین روش های مطالعه در جهان متناسب با فرهنگ کشورمان آشنا کنم.

دانلود برنامه خلاصه نویسی

گام اول روش مطالعه احساس خوب

اولین قدم در بهترین راه برای مطالعه صحیح این است که خودمان احساس خوبی داشته باشیم. احساس ما تعیین می کند که چقدر یاد می گیریم. بنابراین اول از همه سطح شادی خود را بالا ببریم. در این مرحله باید خود را به گونه ای ارتقا دهید که خیلی راحت، ارزان و بدون مشکل احساس خوشبختی کنید.

برای مثال، می‌توانیم به موسیقی شاد و مسحورکننده گوش دهیم تا احساس خوبی داشته باشیم. جلوی آینه به خود چیزهای مثبت بگویید و ده ها راه دیگر که برای پیدا کردن بهترین احساس برای شخصیت خود نیاز دارید.

گام دوم روش مطالعه برای افزایش یادگیری در حین مطالعه

مرحله دوم روش مطالعه به شما کمک زیادی می کند. اکنون متوجه خواهید شد که کدام بخش از کتاب مهم ترین است. جایی که باید بیشتر مراقب باشید و جایی که باید سریعتر عبور کنید.

دقیقاً مثل این است که با یک نقشه وارد شهری می شوید و دقیقاً می دانید از کدام خیابان ها می خواهید عبور کنید. اما فرض کنید قصد ورود به شهر را ندارید. حتما ناامید می شوید و انگیزه شما کاهش می یابد.

به طور خلاصه می خواهیم در مرحله دوم روش مطالعه به یک درک کلی از کتاب برسیم. در این مرحله، شما باید در 5-7 دقیقه کتاب خود را بخوانید. در پایان باید نکات مهم را فهمیده باشید و بتوانید توضیح مختصری به دیگری بدهید. 

معرفی روش های صحیح مطالعه
معرفی روش های صحیح مطالعه

گام سوم روش مطالعه برای افزایش یادگیری در حین مطالعه سوالات

در مرحله سوم روش مطالعه باید سوالات کتاب را مطالعه کنید. آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چرا در کتاب های درسی سوال وجود دارد؟ یافتن پاسخ سوالات هدف نویسنده کتاب است. اگر سوالات را بخوانید یک قلاب ذهنی برای شما ایجاد می کند و موضوعات را بهتر متوجه می شوید.

اگر کتابی که می‌خواهید بخوانید سؤالی ندارد، از خودتان سؤالات مربوط به آن کتاب را بپرسید و سپس شروع به خواندن کنید. با این اصلاح ساده متوجه خواهید شد که هنگام خواندن متن بیشتر متوجه می شوید. بنابراین از شما می خواهم که قدم سوم را جدی بگیرید.

دانلود نرم افزار خلاصه نویسی برای کامپیوتر

گام چهارم تندخوانی

در این مرحله شروع به مطالعه می کنیم اما بهتر از قبل، شما باید کتاب را به روش تندخوانی بخوانید. می توانید سریعتر بخوانید و بیشتر بفهمید. از این به بعد خواندن شما باید با تندخوانی انجام شود.

گام پنجم خلاصه نویسی

در مرحله پنجم باید خلاصه ای از کتابی که خوانده ایم بنویسیم. اما باید بدانید که خلاصه نویسی که در مدرسه یاد گرفتیم سالهاست کهنه شده است. شما باید با استفاده از روش نقشه ذهنی خلاصه بنویسید. نقشه ذهنی به خلاصه کردن محتوای هر کتاب در یک صفحه کمک می کند.

روش مطالعه سریع و دقیق
روش مطالعه سریع و دقیق

گام ششم برنامه حسابرسی

در مرحله ششم روش مطالعه خود باید برنامه حسابرسی را خودمان مشخص کنیم. هر چیزی که بررسی نشود برای مغز بی اهمیت تلقی می شود و آن را پاک می کند. سپس باید حرکت کنید.

اما چگونه بررسی کنیم؟ شما باید ظرف 24 ساعت، دو روز بعد، چهار روز بعد، هشت روز بعد، شانزده روز بعد، سی و دو روز بعد و شصت و چهار روز بعد مرور کنید. این تکنیک مطالعه به شما کمک می کند اطلاعات را از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت منتقل کنید.

تکنیک های مطالعه

دلایل متعددی وجود دارد که مردم کتاب نمی خوانند. یکی از دلایلی که ما کتاب نمی خوانیم این است که نمی دانیم چگونه مطالعه کنیم.

ما معمولاً از تحصیل لذت نمی بریم زیرا اطلاعات و مهارت های لازم را نداریم. پس بیایید چند تکنیک دیگر را بررسی کنیم.

قبل از مطالعه چه باید کرد؟

تا اینجا نکات خوبی برای افزایش یادگیری در حین مطالعه آموختیم، اما قبل از شروع مطالعه باید اقدام کنیم. ابتدا مشخص کنید که چرا مطالعه می کنید. اگر نمی دانید برای چه می خوانید و هدف از خواندن کتاب چیست؛ چرا کتاب می خوانی؟

تعیین اهداف مطالعه باعث می شود تا نکات مهم و ارزشمندتری را درک کنیم و هنگام مطالعه کتاب دقت بیشتری داشته باشیم. پس لطفا قبل از مطالعه کتاب مشخص کنید که این کتاب در زمینه های مختلف اعم از اخلاقی، شخصیتی، علمی، درآمدی و … چه تاثیری باید بر من بگذارد.

روش صحیح مطالعه بدون فراموشی
روش صحیح مطالعه بدون فراموشی

تکنیک های مطالعه آسان

برای لذت بیشتر در هنگام مطالعه، به خود بگویید: من چیزی نمی دانم. یعنی هوشیاری خود را در صفر ضرب کنید. یکی از مشکلات بزرگ مردم به خصوص ما ایرانی ها این است که فکر می کنیم همه چیز را می دانیم.

این کاملا اشتباه است. دانای کل نباش وقتی چیزی یاد می گیریم، همدیگر را تشویق کنیم و برای ایده یا عبارت خوبی که یاد گرفته ایم سپاسگزار باشیم. ما تصمیم می گیریم آن ایده ها را در زندگی خود اجرا و پیاده سازی کنیم.

چگونه مطالعه مفیدی داشته باشیم؟

بهترین راه برای خواندن کتاب برای لذت بردن از خواندن چیست؟ دوست داشتن و لذت بردن از همه چیز اکتسابی است. سپس خود را تشویق کنید تا نکته ای را که از کتاب یاد گرفتید درک کنید.

از نویسنده آن کتاب که این را به شما یاد داد تشکر کنید. به ارزشی که مطالعه به شما می دهد توجه کنید. همچنین به یاد داشته باشید که چندین روش حفظ سریع برای حفظ کتاب وجود دارد.

در نظر بگیرید که چقدر می توانید با اجرای آنچه از کتاب آموخته اید، زندگی خود را بهبود ببخشید. چه رفتار و اخلاقی را در زندگی خود تغییر می دهید یا به آن اضافه می کنید؟ با راه حل های ساده می توانیم یادگیری خود را در خواندن چند برابر کنیم و لذت ببریم.

سريعترين و بهترين روش مطالعه چيست؟
سريعترين و بهترين روش مطالعه چيست؟

بهترین زمان برای خواندن کتاب 

همه انسان ها ساعت زیستی مختلفی دارند. تجویز یک نسخه اشتباه است. من به شما اطلاعات می دهم تا بتوانید بهترین نسخه را برای خود بنویسید. 80 درصد افراد در صبح انرژی بیشتری دارند. این انرژی به ما کمک می کند تا با روحیه خوب شروع به مطالعه کنیم.

20 درصد از مردم بعد از ساعت 9 شب انرژی زیادی دریافت می کنند. و می توانند کارهای مهم خود را انجام دهند.

بهترین زمان برای کتاب خواندن چه زمانی است؟

یکی از مزایای افزایش یادگیری در حین مطالعه، لذت بردن از مطالعه است. به رفتار خود در طول روز فکر کنید. به این فکر کنید که چه زمانی بیشترین انرژی را دارید. آن لحظه بهترین زمان برای مطالعه شماست.

وقتی انرژی بیشتری داشته باشید، می توانید با یادگیری مبتنی بر مغز مقابله کنید. بنابراین یکی از کارهایی که باید به عنوان معلم انجام دهید این است که زمانی که بیشترین انرژی را دارید شروع به مطالعه و یادگیری کنید.
حتما زمان مطالعه را برای خود تعیین کنید. یعنی تا کی میخوای درس بخونی زمان مطالعه و یادگیری خود را تعیین کنید.

همچنین انرژی و ذهنیت خود را برای زمانی که مشخص کرده اید آماده کنید. در هر صورت متعهد شوید و به کتاب را تا آخر مطالعه کنید. اگر مطالب کتاب زیاد است، بخش کوچکی از آن را انتخاب کنید. هدف آن حتی خواندن آن بخش کوتاه باشد.

باید آن را به خاطر بسپارید تا زمان یا صفحه ای که مشخص کرده اید تمام نشود. آن را کنار نگذارید زیرا در غیر این صورت، مغز شما هر بار که کتابی را شروع می کنید آن را نیمه کاره رها می کند.

ناتمام گذاشتن کتاب ها باعث می شود که مغز هر بار که شروع به خواندن می کند، بخواهد این مطالعه را ترک کند. زیرا مغز انسان دارای 101 مکانیسم است که هر بار که بخواهید از منطقه راحتی خود خارج شوید و به سمت رشد و موفقیت حرکت کنید، مانع شما می شود. این برای همه افراد صدق می کند، بنابراین ما باید اراده کافی برای شروع عالی داشته باشیم.

نحوه اندازه گیری سرعت خواندن

شما باید سرعت مطالعه خود را اندازه گیری کنید. و باید بدانید در هفته اول و هفته دو چند کلمه خوانده اید؟ این اندازه گیری را در این فرمول پیاده کنید.

باید تعداد کلمات یک صفحه را بر تعداد خطوط آن صفحه تقسیم کنید و میانگین دلخواه خود را بدست آورید. با افزایش سرعت مطالعه، علاقه شما به مطالعه بیشتر می شود و به یک عادت روزانه تبدیل می شود. شاید شمردن تعداد کلمات کتاب هایتان برایتان سخت باشد. اما این کار را در شروع انجام دهید.

روش هاي مطالعه و يادگيري
روش هاي مطالعه و يادگيري

موضوع مطالعه

نکته مهم این است که هرگز کتابی را نیمه تمام نگذارید و مثلاً اگر یک قسمت از کتاب را خوانده اید و به قسمت بعدی رفته اید، کاملاً اشتباه است. بهترین راه این است که یک کتاب را تا آخر بخوانید، سپس آموخته های خود را در زندگی خود به کار ببرید و سپس کتاب دیگری بخوانید.

در ضمن هنگام مطالعه اگر موضوعی را درک نکردید به خود سخت نگیرید و فقط آن را روخوانی کنید و بگذرید تا وقت کافی برای مطالعه کتاب های دیگر داشته باشید.

مشکل بیشتر افراد این است که در یک موضوع گیر می کنند و وقت زیادی را هدر می دهند. با ادامه مطالعه احتمالا موضوعی که  برایتان نامفهوم بود اندک اندک فهمیده می شود یا هنگام مرورهای بعدی آن را بهتر درک خواهید کرد.

با مطالعه برای امتحانات، یادگیری را افزایش دهید

مغز انسان تنوع را دوست دارد و اگر خود را در همان محدوده کتابخوانی بیابید، مغزتان خسته می شود. بهترین روش مطالعه موضوعات مختلف بعد از هر دوره است، یعنی اگر مدام کتاب های پرفروش می خوانید، بعد از یک ماه محتوای آموزشی خود را تغییر دهید و به سراغ کتاب های تجاری، تاریخی، فانتزی، علمی و … بروید. و سپس به کتاب های پرفروش یا هر نوع کتاب دیگری در مقطعی برگردید.

کنترل استرس

استرس کیفیت یادگیری را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد و اگر بتوانیم با آرامش و روحیه خوب در مقاطع مختلف، روش مطالعه خود را پیدا کنیم بسیار مثبت خواهد بود.

روش های صحیح مطالعه برای دانش آموزان

سعی کنید در یک روز بیش از چهار نوع کتاب نخوانید. چرا مغز شما محتوای آموزشی را دسته بندی می کند؟ اگر بیش از حد کتاب بخوانید، مغز شما نمی تواند آن را به خوبی انجام دهد. یکی از بهترین کارهایی که می توانید بعد از مطالعه انجام دهید خوابیدن و ایجاد یک رویای مصنوعی است.

اگر آن را دنبال کنید، محتوای آموزشی بارها و بارها در مغز شما تکرار می شود. خواب مصنوعی یعنی استراحت بعد از مدتی مطالعه و بستن چشم ها در هنگام خواب و فکر کردن به مطالب آموخته شده.

نکته جالب این است که مغز انسان شب ها نمی خوابد و فعال است. فعالیت مغز در شب به ضمیر ناخودآگاه باز می گردد و آنچه را که قبل از به خواب رفتن فکر می کردید بررسی می کند.

مغز این کار را بارها و بارها تکرار می کند. یکی از کارهایی که می توانید برای از بین بردن فراموشی یا یادگیری بدون فراموشی انجام دهید، مرور مطالب آموخته شده در شب هنگام خواب است.

وقتی کتابی را می خوانیم، تمام باورها و تجربیات مثبت نویسنده را به دست می آوریم. هر زمان که در زندگی با مشکلی مواجه می شویم، به راحتی می توانیم آن را برطرف کنیم. زیرا کتاب هایی که خوانده ایم تجربه حل مسائل مختلف را به ما داده است.

روش های صحیح مطالعه برای دانش آموزان
روش های صحیح مطالعه برای دانش آموزان

نرم افزار خلاصه نویسی برای مطالعه دانش آموزان چیست؟

نرم افزارهای خلاصه نویسی برای مطالعه دانش آموزان ابزارهایی هستند که به آنها کمک می‌کنند تا مطالب درسی را خلاصه کرده و مفیدتر درک کنند. این نرم افزارها معمولاً ویژگی‌هایی از قبیل ایجاد خلاصه‌های خودکار، نمایش نکات کلیدی و توضیحات مختصر، برجسته سازی مهمترین جزئیات و امکانات مشابه را ارائه می‌دهند. چنین ابزارهایی می‌توانند به دانش آموزان در درک مفاهیم پیچیده، آمادگی برای آزمون‌ها و مرور مواد درسی کمک کنند.

ویژگی های نرم افزار خلاصه نویسی برای مطالعه دانش آموزان

نرم افزارهای خلاصه نویسی برای مطالعه دانش آموزان می‌توانند دارای ویژگی‌های زیر باشند:

 • خلاصه‌سازی خودکار: این ویژگی به دانش آموزان کمک می‌کند تا متن درسی را به طور خودکار خلاصه کنند و نکات کلیدی را استخراج کنند.
 • برجسته سازی و تاکید: این ویژگی به دانش آموزان امکان می‌دهد نکات مهم و جزئیات کلیدی را در متن به طور خودکار برجسته سازی کنند و تاکید کنند.
 • توضیحات مختصر: نرم افزارهای خلاصه نویسی ممکن است قابلیت ارائه توضیحات مختصر برای هر بخش از متن را داشته باشند تا به دانش آموزان در درک بهتر مطالب کمک کنند.
 • نمایش نکات کلیدی: این ویژگی به دانش آموزان اجازه می‌دهد نکات کلیدی و مهم را در قالب یک جمع‌بندی یا فهرستی جداگانه مشاهده کنند.
 • امکانات گسترده‌تر: برخی نرم افزارهای خلاصه نویسی برای مطالعه دانش آموزان می‌توانند قابلیت‌های اضافی مانند اضافه کردن نوت‌های صوتی، تصویری یا فایل‌های مرتبط را نیز داشته باشند.
 • سازماندهی و دسته‌بندی: این ویژگی به دانش آموزان امکان می‌دهد مطالب را بر اساس درس‌ها، فصول یا مباحث مختلف سازماندهی و دسته‌بندی کنند.
 • امکانات جستجو: نرم افزارهای خلاصه نویسی می‌توانند ابزارهای جستجوی پیشرفته را ارائه دهند تا دانش آموزان بتوانند به سرعت و به طور موثر در میان متن‌ها جستجو کنند و به نتایج مرتبط دسترسی پیدا کنند.
 •  
 • امکانات همکاری و اشتراک گذاری: برخی از این نرم افزارها به کاربران اجازه می‌دهند خلاصه‌ها و یادداشت‌ها را با دیگران به صورت همکاری و اشتراک گذاری کنند، که می‌تواند برای گروه‌های درسی و تیم‌های مطالعه مفید باشد.
 • امکان ارزیابی و پیشرفت: برخی نرم افزارهای خلاصه نویسی قابلیت‌های ارزیابی و پیشرفت را دارند، که به دانش آموزان کمک می‌کنند برنامه مطالعاتی خود را بر اساس پیشرفت و عملکردشان تنظیم کنند.

به طور کلی، نرم افزارهای خلاصه نویسی برای مطالعه دانش آموزان ابزارهای قدرتمندی هستند که با استفاده از ویژگی‌های متنوع خود، به دانش آموزان در مفهوم‌بندی مطالب و مطالعه موثر کمک می‌کنند.

 

کلام آخر

کتاب خواندن تجربه ما را افزایش می دهد و افراد آگاه 10 برابر بیشتر از مردم عادی درآمد دارند. با خواندن کتاب، هورمون کورتیزول در بدن کاهش می یابد و احساس آرامش بیشتری می کنیم.

دانلود نرم افزار خلاصه نویسی برای کامپیوتر

هر جا برویم حرفی برای گفتن داریم و می توانیم با داستان ها و مثال های مختلف دیگران را متقاعد کنیم. موقعیت اجتماعی بهتر، گسترش دایره لغات، مزیت رقابتی، یافتن ایده ها و بسیاری چیزهای خوب دیگر مانند بهتر فکر کردن. پاداشش خواندن کتاب است، پس در  انتخاب روش مطالعه خود دقت کافی را به خرج دهید تا به بهترین نتایج دست یابید.

امیدوارم خواندن این مقاله برای شما مفید باشد. اگر در زمینه یادگیری مطالعه و روش های مطالعه، تجربیاتی یا روش خاصی دارید، آن را در بخش کامنت ها با ما به اشتراک بگذارید تا همگی از آن بهرمند شویم.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *